Album Photos (6.0.0-beta5) - en to tr translation catalogue (114 entries)

en: photos
tr: fotoğraflar

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Image size
tr: Resim boyutu

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Quantity
tr: Miktar

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: Album
tr: Albüm

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Display
tr: Gösterim

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Upload
tr: Yükle

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Published
tr: Yayında

en: File ID
tr: Dosya ID

en: Authored by
tr: Yazan

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Desc
tr: Azalan

en: next
tr: sonraki

en: Directory
tr: Dizin

en: Do not display
tr: Gösterme

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Source
tr: Kaynak

en: published
tr: yayında

en: Languages
tr: Diller

en: Limit
tr: Sınır

en: Image sizes
tr: İmaj boyutları

en: Changed
tr: Değişti

en: previous
tr: önceki

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: not published
tr: yayında değil

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Apply
tr: Uygula

en: Source field
tr: Kaynak alan

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Grid
tr: Izgara

en: Image title
tr: Resim başlığı

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: Sort
tr: Sırala

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Content ranking
tr: İçerik derecelendirmesi

en: Factor
tr: Etken

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: Access type
tr: Erişim şekli

en: Albums
tr: Albümler

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Role access
tr: Rol erişimi

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Image style
tr: Resim stili

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: View modes
tr: Görüntüleme kipleri

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
tr: Aramanız çok fazla VE/VEYA ifadesi içeriyor. Bu aramada sadece ilk @count terim kapsandı.

en: Influence
tr: Etki

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
tr: Etki, arama sonuçlarını sıralamakta kullanılan sayısal bir katsayıdır. Yüksek bir değer, ilgili etkenin arama sonuçlarına daha fazla etkisi olduğu, sıfır da bu etkenin yok sayıldığı anlamına gelir. Sayıları değiştirmek dizinin yeniden oluşturulmasını gerektirmez. Yapılan değişiklikler anında uygulanır.

en: Whether a new revision should be created by default
tr: Varsayılan olarak yeni bir düzeltmenin oluşturulması gerekip gerekmediği

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Influence of '@title'
tr: '@title' etkisi

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Output the URL as text
tr: URL'yi metin olarak göster
