Album Photos (6.0.4) - en to it translation catalogue (102 entries)

en: photos
it: fotografie

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: Image size
it: Dimensioni dell'immagine

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Quantity
it: Quantità

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Default
it: Predefinito

en: Open
it: Aperto

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Display
it: Visualizzazione

en: Updated
it: Aggiornato

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Statistics
it: Statistiche

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Upload
it: Carica

en: User ID
it: ID utente

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment ID
it: ID commento

en: File ID
it: ID file

en: Photos
it: Foto

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: next
it: successivo

en: Directory
it: Cartella

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Do not display
it: Non mostrare

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Source
it: Sorgente

en: published
it: pubblicato

en: Languages
it: Lingue

en: Limit
it: Limite

en: Changed
it: Modificato

en: not published
it: non pubblicato

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Grid
it: Griglia

en: 1 comment | @count comments
it[0]: 1 commento
it[1]: @count commenti

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
it: <a href="@login">Login</a> per inviare commenti

en: Rearrange
it: Riordina

en: Sort
it: Ordinamento

en: Pager
it: Paginazione

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: The selected file %name could not be uploaded.
it: Il file selezionato %name non può essere caricato.

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Content ranking
it: Punteggio dei contenuti

en: Factor
it: Fattore

en: Image file
it: File immagine

en: Nevermind
it: Non preoccuparti

en: Display type
it: Tipo di display

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Cover
it: Copertina

en: Access type
it: Tipo di accesso

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
it: Cerca ognuno dei due termini con <strong>OR</strong> maiuscolo. Per esempio, <strong>gatti OR cani</strong>.

en: Image weight
it: Peso dell'immagine

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Edit @title
it: Modifica @title

en: Image style
it: Stile immagine

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: View modes
it: View mode

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
it: La ricerca contiene troppe espressioni AND/OR. La ricerca procederà usando soltanto i primi @count termini specificati.

en: Influence
it: Influenza

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
it: Influenza è un moltiplicatore numerico usato per ordinare i risultati di ricerca. Un numero più alto indica che il corrispettivo fattore ha maggior influenza sui risultati di ricerca; zero indica che il fattore viene ignorato. Cambiare questi numeri non richiede di ricostruire l'indice di ricerca. I cambiamenti hanno effetto immediato.

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca

en: Influence of '@title'
it: Influenza di '@title'

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
it[0]: È necessario includere almeno una parola chiave da cercare nel contenuto, la punteggiatura verrà ignorata.
it[1]: È necessario includere almeno una parola chiave da cercare nel contenuto. La parola deve essere composta da almeno @count caratteri. La punteggiatura verrà ignorata.
