Album Photos (6.0.7) - en to fr translation catalogue (143 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Quantity
fr: Quantité

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Default
fr: Par défaut

en: Open
fr: Ouvert

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Display
fr: Affichage

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Upload
fr: Transférer

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: All
fr: Tout

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Published
fr: Publié

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: next
fr: suivant

en: Directory
fr: Répertoire

en: Do not display
fr: Ne pas afficher

en: Delete it!
fr: Le(La) supprimer !

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: published
fr: publié

en: Languages
fr: Langues

en: Changes saved.
fr: Les modifications ont été enregistrées.

en: Limit
fr: Limite

en: Image sizes
fr: Dimensions de l'image

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Changed
fr: Modifié

en: previous
fr: précédent

en: Unpublished
fr: Non publié

en: not published
fr: non publié

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Apply
fr: Appliquer

en: Source field
fr: Champ source

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Grid
fr: Grille

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Images per page
fr: Images par page

en: Image upload
fr: Transfert d'image

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: Sort
fr: Trier

en: Pager
fr: Pagination

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: By weight
fr: Par poids

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Content ranking
fr: Classement du contenu

en: Factor
fr: Facteur

en: Select user
fr: Sélectionner l'utilisateur

en: By title
fr: Par titre

en: Nevermind
fr: Peu importe

en: Cache cleared.
fr: Cache vidé.

en: Confirm upload
fr: Confirmer le transfert

en: Create album
fr: Créer un album

en: View image
fr: Voir l'image

en: Latest images
fr: Dernières images

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Access type
fr: Type d'accès

en: By time
fr: Par date

en: By visits
fr: Par visites

en: By filesize
fr: Par taille de fichier

en: Weight - smallest first
fr: Poids - plus légers en premier

en: Weight - largest first
fr: Poids - plus lourds en premier

en: Comments - most first
fr: Commentaires - les plus commentés en premier

en: Comments - least first
fr: Commentaires - les moins commentés en premier

en: Filesize - smallest first
fr: Taille - les plus petits en premier

en: Filesize - largest first
fr: Taille - les plus gros en premier

en: Visits - most first
fr: Visites - les plus consultés en premier

en: Visits - least first
fr: Visites - les moins consultés en premier

en: Teaser Settings
fr: Paramètres de l'accroche

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Album title
fr: Titre de l'album

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: @count comment | @count comments
fr[0]: @count commentaire
fr[1]: @count commentaires

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Image file ID
fr: ID du fichier image

en: - All -
fr: - Tout -

en: Role access
fr: Accès par rôle

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Edit @title
fr: Modifier @title

en: Image style
fr: Style d'image

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Classic
fr: Classique

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Master
fr: Principal

en: Unique ID
fr: Identifiant (ID) unique

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: View modes
fr: Modes d'affichage

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.

en: Field map
fr: Correspondance de champ

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fr: L'influence est un multiplicateur numérique utilisé dans le tri des résultats de recherche. Un nombre plus élevé signifie que le facteur correspondant a plus d'influence sur les résultats de la recherche; zéro signifie que le facteur est ignoré. La modification de ce nombre ne nécessite pas de reconstruire l'index. Les modifications prennent effet immédiatement.

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Influence of '@title'
fr: Influence de '@title'

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé pour correspondre au contenu, et la ponctuation est ignorée.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé pour correspondre au contenu. Les mots-clés doivent contenir au moins @count caractères, et la ponctuation est ignorée.

en: Create new album
fr: Créer un nouvel album

en: Add Photos
fr: Ajouter des Photos

en: Whether the thumbnail downloads should be queued
fr: Les téléchargements de vignette doivent être mis en file d'attente

en: Output the URL as text
fr: Rendre l'URL en tant que texte

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination.
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous souhaitez utiliser le chemin en tant que lien de destination.
