Album Photos (6.1.0) - en to da translation catalogue (102 entries)

en: photos
da: billeder

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Quantity
da: Mængde

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Password
da: Adgangskode

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Default
da: Standard

en: Open
da: Åben

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Updated
da: Opdateret

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: User ID
da: Bruger ID

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: File ID
da: Fil-ID

en: Photos
da: Billeder

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: next
da: næste

en: Directory
da: Mappe

en: Do not display
da: Vis ikke

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Source
da: Kilde

en: published
da: udgivet

en: Languages
da: Sprog

en: Limit
da: Grænse

en: Image sizes
da: Billedstørrelser

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Changed
da: Ændret

en: previous
da: forrige

en: not published
da: ikke udgivet

en: Privacy
da: Privatliv

en: Photo
da: Foto

en: Source field
da: Kildefelt

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Grid
da: Gitter

en: Image title
da: Billedtitel

en: Images per page
da: Billeder pr. side

en: Image upload
da: Upload billede

en: Rearrange
da: Sortér

en: Sort
da: Sortér

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Content ranking
da: Rangliste

en: Factor
da: Faktor

en: Cache cleared.
da: Cache ryddet.

en: Display type
da: Display-type

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Access type
da: Adgangstype

en: Album settings
da: Albumindstillinger

en: Wrong file type
da: Forkert filtype

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Image file ID
da: Billede ID

en: photo
da: foto

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Edit @title
da: Redigér @title

en: Image style
da: Billedformat

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Link image to
da: Link billede til

en: Manage form display
da: Håndtér visning af formular

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
da: Din søgning brugte for mange OG/ELLER udtryk. Kun de @count første termer blev medtaget i denne søgning.

en: Field map
da: Felt mapning

en: Influence
da: Indflydelse

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: Indflydelse er et tal som bruges ved sortering af søgeresultater. Et højere tal betyder at den tilhørende faktor har større indflydelse på søgeresultater; nul betyder at faktoren ignoreres. Det er ikke nødvendigt at genopbygge søgeindekset når tallene ændres. Ændringer slår igennem med det samme.

en: Whether a new revision should be created by default
da: Hvorvidt der som standard skal oprettes en ny version

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Influence of '@title'
da: Indflydelse af '@title'

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Whether the thumbnail downloads should be queued
da: Hvorvidt overførsler af miniaturebilleder skal sættes i kø
