Album Photos (6.1.0) - en to fa translation catalogue (83 entries)

en: photos
fa: عکسها

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Image size
fa: اندازه تصویر

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: سجل

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Edit
fa: تدوین

en: Size
fa: اندازه

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Password
fa: رمز

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Node ID
fa: هویت گره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Open
fa: باز

en: Album
fa: آلبوم

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Display
fa: نمایش

en: Updated
fa: به‌روز

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: ID
fa: هویت

en: Statistics
fa: آمار

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Upload
fa: بارگذاری

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: نظر

en: Comment ID
fa: هویت نظر

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: File ID
fa: هویت فایل

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Source
fa: منبع

en: published
fa: منتشرشده

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Limit
fa: محدوده

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Manage fields
fa: اداره میدان‌ها

en: Grid
fa: شبکه

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Locked
fa: قفل شده

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Content ranking
fa: رتبه‌بندی محتوا

en: Factor
fa: عامل

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Maximum image resolution
fa: حداکثر کیفیت تصویر

en: Access type
fa: نوع دسترسی

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fa: جستجوی برای هر دو کلمه با استفاده از <strong>OR</strong> به صورت حروف بزرگ. به طور مثال، <strong>گربه‌ها OR سگ‌ها</strong>.

en: Manage display
fa: اداره نمایش

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Entity ID
fa: هویت عنصر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Link image to
fa: تصویرا را واصلی بده

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Manage form display
fa: اداره ورقه

en: View modes
fa: حالت‌های نمایش

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fa: تعداد عبارت‌های AND/OR در جستجوی شما بیش از اندازه بود. تنها @count عبارت اول در جستجو لحاظ شدند.

en: Search result highlighting input
fa: نتیجه پالیدن با درخشان کردن عبارت وارده

en: Submitted by @author_name on @date
fa: تقدیم شده توسط  @author_name در @date
