PHP (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Filters
ja: フィルター

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ja: PHPコードを投稿することができます。 コードには &lt;?php ?&gt; タグを含める必要があります。

en: Using custom PHP code
ja: カスタムPHPコードの使い方

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
ja: カスタムPHPコードは、投稿やブロックを含む任意のタイプのサイトコンテンツに埋め込むことができます。 PHPの経験を持った信頼できるユーザーが適切に使用する場合は、 投稿やブロックにPHPコードを埋め込めるのは強力かつ柔軟な機能ですが、不適切に使用された場合は深刻な安全を脅かす事態をもたらします。 また、投稿されるPHPコードに少しでもミスがあれば、誤ってサイトを危うくする可能性があります。

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
ja: PHP、SQL、Drupalに精通していない場合は、投稿にカスタムPHPコードを使うことを避けてください。 PHPの安易な使用はデータベースを破損させ、サイトを操作不能にし、著しく安全性を損なう可能性がありますので絶対に避けてください。

en: Notes:
ja: 注意:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
ja: <strong>保存する前</strong>に各行の文法・論理エラーを忘れずに再確認してください。

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
ja: 命令文はセミコロンで正しく終える必要があります。

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
ja: PHPコード内で使用されたグローバル変数は、スクリプトの実行後もその値を保持します。

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
ja: コンテンツを出力するには、コード中で<strong><code>print</code></strong>か<strong><code>return</code></strong>命令を使用してください。

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
ja: 稼働中サイトで使用する前に、個別のテストスクリプトとサンプルデータベースを使用し、PHPコードの開発とテストを十分に行ってください。

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
ja: PHPコードをコンテンツ内に埋め込める能力は、PHPフィルターモジュールによって提供されていることを認識してください。 このモジュールが無効化・削除された場合、投稿やブロックに埋め込まれたPHPコードは実行されず、そのまま表示されてしまいます。

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
ja: 基本例： <em>単純なメッセージで訪問者を迎える「ようこそ」ブロックの作成</em>

en: PHP evaluator
ja: PHPコードの実行

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
ja: PHPスニペットを実行します。 このフィルターの使用は管理者に限定するべきです！

en: Enabling execution of PHP in text fields
ja: テキストフィールドに記入されたPHPの実行を許可する

en: Use PHP for settings
ja: 設定にPHPを利用する

en: PHP contextual filter code
ja: PHP コンテクスチュアルフィルターのコード
