PHP (8.x-1.2) - en to ro translation catalogue (23 entries)

en: Filters
ro: Filtre

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: About
ro: Despre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: PHP validate code
ro: Cod PHP pentru validare

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ro: Poţi scrie cod PHP. Trebuie să incluzi tag-urile &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
ro: Folosire de cod PHP personalizat

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
ro: Codul PHP personalizat poate fi încorporat în unele tipuri de conţinut ale site-ului, inclusiv în postări şi blocuri. Încorporarea codului PHP în interiorul unui post sau bloc este o caracteristică puternică şi flexibilă, atunci când este utilizată de către un utilizator de încredere cu experienţă în PHP, prezintă risc seminifcativ de securitate și este periculos atunci când este utilizat necorespunzător. Chiar şi o mică greşeală atunci când postaţi codul PHP, poate accidental, compromite site-ul dumneavoastră.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
ro: Dacă nu sunteţi familiarizat cu PHP, SQL sau Drupal, evitaţi utilizarea codului personalizat PHP în posturi. Experimente cu PHP pot corupe baz de date, site-ul dumneavoastră devenind inoperabil la randare sau compromite semnificativ securitatea site-ului.

en: Notes:
ro: Note:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
ro: Nu uita să verifici cu atenţie fiecare linie după erori de sintaxă sau logică <strong>înainte</strong> de a salva.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
ro: Fiecare declaraţie trebuie terminată cu punct şi virgulă.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
ro: Variabilele globale folosite în codul PHP îşi păstrează valorile după execuţia scriptului.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
ro: Utilizați instrucțiunile <code>print</code> sau <code>return</code> în cod pentru afișare conținut.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
ro: Dezvoltați și testați codul PHP folosind un script de test și o bază de date separată înaintea implementării pe un site de producție.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
ro: Țineți cont că abilitatea de a încorpora cod PHP în cadrul conţinutului se face prin modulul PHP Filter. Dacă acest modul este dezactivat sau șters, atunci, blocurile şi posturile cu cod PHP încorporat pot afişa codul PHP mai degrabă decât al executa.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
ro: Un exemplu simplu: <em>Crearea unui bloc "Bun venit!" care întâmpină vizitatorii cu un simplu mesaj.</em>

en: PHP evaluator
ro: Evaluator PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
ro: Rulează un script PHP. Utilizarea acestui filtru trebuie restrânsă doar pentru administratori!

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini

en: PHP contextual filter code
ro: Filtru contextual pentru cod PHP
