Pino (8.x-1.2-rc2) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Subject
fr: Objet

en: On
fr: Activé

en: all
fr: tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: View
fr: Voir

en: Theme
fr: Thème

en: Created
fr: Créé

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Send
fr: Envoyer

en: Members
fr: Membres

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: The specified passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Changed
fr: Modifié

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: About
fr: À propos

en: Member
fr: Membre

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: File could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Send mail
fr: Envoyer le courriel

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: The email address %mail is not valid.
fr: L'adresse de courriel %mail n'est pas valide.

en: Additional configuration
fr: Configuration complémentaire

en: Striped
fr: Rayé

en: Bordered
fr: Avec bordure

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fr: Plusieurs caractères spéciaux sont autorisés : l'espace, le point (.), le tiret (-), l'apostrophe ('), le tiret bas (_) et le signe @.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Narrow
fr: Étroit

en: The email address %value is already taken.
fr: L'adresse de courriel %value est déjà utilisée.

en: The username %value is already taken.
fr: Le nom d'utilisateur %value est déja pris.
