Pino (8.x-1.4) - en to ja translation catalogue (112 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: On
ja: オン

en: Version
ja: バージョン

en: all
ja: すべて

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Help
ja: ヘルプ

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Theme
ja: テーマ

en: Picture
ja: 写真

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Welcome
ja: 歓迎

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Tools
ja: ツール

en: Position
ja: ポジション

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: The specified passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しませんでした。

en: Changed
ja: 変更済

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Tabs
ja: タブ

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Member
ja: メンバー

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Button size
ja: ボタンサイズ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Send mail
ja: メール送信

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: mobile
ja: モバイル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: The email address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail は正しくありません。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Document file
ja: ドキュメントファイル

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。
