Pino (8.x-1.4) - en to ro translation catalogue (107 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Email address
ro: Adresă email

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Description
ro: Descriere

en: On
ro: Pornit

en: Version
ro: Versiune

en: all
ro: toate

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Help
ro: Ajutor

en: View
ro: Afişează

en: Notes
ro: Note

en: Theme
ro: Temă

en: Picture
ro: Imagine

en: Created
ro: Creat

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Revisions
ro: Revizii

en: Authored by
ro: Autor

en: Send
ro: Trimite

en: Desc
ro: Descendent

en: Inactive
ro: inactiv

en: Members
ro: Membri

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Tools
ro: Instrumente

en: Position
ro: Poziţie

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: To date
ro: Până la data

en: From date
ro: Din data

en: Revert
ro: Revenire

en: Instructions
ro: Instructiuni

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: The specified passwords do not match.
ro: Parolele specificate nu se potrivesc.

en: Changed
ro: Schimbat

en: Documents
ro: Documente

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fişiere permise

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Tabs
ro: Taburi

en: Apply
ro: Aplică

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: mobile
ro: mobil

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: The email address %mail is not valid.
ro: Adresa de email %mail nu este validă.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ro: Sunt permise mai multe caractere speciale, inclusiv spațiu, punct (.), cratima (-), apostrof ('), liniuță de subliniere (_) și semnul @.

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: Narrow
ro: Îngust

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Private file system path is set
ro: Calea sistemului de fișiere privat este setată

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.

en: basic_html
ro: HTML de bază
