Pino (8.x-1.4) - en to da translation catalogue (107 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Body
da: Brødtekst

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Description
da: Beskrivelse

en: On
da: Tilsluttet

en: all
da: alle

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Message
da: Meddelelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Help
da: Hjælp

en: View
da: Vis

en: Notes
da: Noter

en: Theme
da: Tema

en: Picture
da: Billede

en: Created
da: Oprettet

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Welcome
da: Velkommen

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Revisions
da: Versioner

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Desc
da: Faldende

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Members
da: Medlemmer

en: User login
da: Log ind

en: Tools
da: Værktøjer

en: Position
da: Placering

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: To date
da: Til dato

en: From date
da: Fra dato

en: Revert
da: Gendan

en: Instructions
da: Vejledning

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: Changed
da: Ændret

en: Documents
da: Dokumenter

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Tabs
da: Faner

en: Apply
da: Udfør

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Offset
da: Forskydning

en: About
da: Om

en: Member
da: Medlem

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Button size
da: Knap størrelse

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Send mail
da: Send e-mail

en: Frontpage
da: Forside

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: File upload
da: Fil upload

en: mobile
da: mobil

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: The email address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ikke gyldig.

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
da: Adskillige specialtegn er tilladt, herunder mellemrum, punktum (.), bindestreg (-), apostrof ('), lav bindestreg (_) samt snabel-a (@).

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: Narrow
da: Smal

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.
