Pino (8.x-1.4) - en to it translation catalogue (103 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: On
it: Acceso

en: Version
it: Versione

en: all
it: tutto

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Help
it: Aiuto

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Theme
it: Tema

en: Picture
it: Ritratto

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Welcome
it: Benvenuto

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Inactive
it: Inattivo

en: User login
it: Accesso utente

en: Tools
it: Strumenti

en: Position
it: Posizione

en: Sort by
it: Ordina per

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: To date
it: A data

en: From date
it: Da data

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: The specified passwords do not match.
it: Le password specificate non coincidono.

en: Changed
it: Modificato

en: Documents
it: Documenti

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Administrator
it: Amministratore

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Button size
it: Dimensione pulsante

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Send mail
it: Invio mail

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: The email address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
it: Alcuni caratteri speciali sono permessi, inclusi spazio, virgola (.), trattino (-), apostrofo ('), underscore (_), e il simbolo @.

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: Narrow
it: Stretto

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]
