Piwik Web Analytics (8.x-1.2) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Value
pt: Valor

en: Search
pt: Pesquisar

en: Variable
pt: Variável

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Page
pt: Página

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Downloads
pt: Descargas

en: Role
pt: Grupo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Messages
pt: Mensagens

en: Visit
pt: Visitar

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Domains
pt: Domínios

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-enabled">ativo</span>)

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Track internal search
pt: Monitorizar pesquisa interna

en: Custom JavaScript code
pt: Código JavaScript personalizado

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
pt: Este campo foi desactivado porque não possui permissões suficientes para o editar.

en: Every page except the listed pages
pt: Todas as páginas exceto as páginas listadas

en: Domain: @domain
pt: Domínio: @domain

en: Examples: @domains
pt: Exemplos: @domains

en: Excepted: @roles
pt: Exceção: @roles

en: @items enabled
pt: @items ativado

en: Track User ID
pt: Rastrear ID do utilizador

en: Requires: @module-list
pt: Requer: @module-list

en: File extension list
pt: Lista de extensões de ficheiro
