Piwik Web Analytics (8.x-1.4) - en to ar translation catalogue (30 entries)

en: Pages
ar: الصفحات

en: Value
ar: القيمة

en: Search
ar: بحث

en: Variable
ar: متغير

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Page
ar: الصفحة

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Role
ar: الدور

en: Users
ar: المستخدمين

en: Messages
ar: الرسائل

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: HTTP request status
ar: حالة طلب HTTP

en: Fails
ar: فشلت

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
ar: تضبيطات نظامك أو شبكتك لا تسمح لدروبال بالوصول إلى صفحات الوب، مؤدية إلى قصور في الوظيفة. قد يكون هذا بسبب إعدادات خادوم الوب أو بي.إتش.بي، ويجب حلها ليُتاح جلب المعلومات عن التحديثات المتاحة، أو جلب التلقيمات، أو التسجيل عبر OpenID أو استخدام أي من الخدمات الأخرى المعتمدة على الشبكة.

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ar: تم تعطيل هذا الحقل لأنه ليس لديك الصلاحية الكافية لتعديله.
