Piwik Web Analytics (8.x-1.4) - en to da translation catalogue (108 entries)

en: Pages
da: Sider

en: Value
da: Værdi

en: Search
da: Søg

en: Variable
da: Variabel

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Statistics
da: Statistik

en: Page
da: Side

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Role
da: Rolle

en: Users
da: Brugere

en: Messages
da: Beskeder

en: Scope
da: Dækning

en: Privacy
da: Privatliv

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Domains
da: Domæner

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: Warning message
da: Advarsel

en: opt-in or out of tracking
da: til- eller afmeld sporing

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Track translation sets as one unit
da: Spor oversættelsessamlinger som én enhed

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
da: Når et indholdselement er en del af en oversættelsesgruppe registreres statistikken på det oprindelige indholdselement. På den måde kan en oversættelsesgruppe håndteres som én enhed.

en: Track internal search
da: Spor intern søgning

en: Custom JavaScript code
da: Tilpasset JavaScript-kode

en: Code snippet (before)
da: Kodestump (før)

en: Code snippet (after)
da: Kodestump (efter)

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
da: Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags i javascript kodestumperne.

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: HTTP request status
da: HTTP forespørgselsstatus

en: Fails
da: Mislykkes

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
da: Din system- eller netværkskonfiguration gør det umuligt for Drupal at få adgang til andre sites, hvilket nedsætter funktionaliteten. Det kan skyldes konfigurationen af din webserver eller PHP-indstillinger, og bør rettes, så du kan hente information om opdateringer, hente nyhedsfeeds, logge ind med OpenID og bruge andre netværksbaserede tjenester.

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
da: Feltet er blevet deaktiveret fordi du ikke har tilstrækkelige rettigheder til at redigere det.

en: Locally cache tracking code file
da: Lokal cache af filen med tracking-koden

en: Custom variables
da: Brugerdefinerede variable

en: Slot number
da: Slot-nummer

en: The custom variable name.
da: Den brugerdefinerede variabels navn.

en: The custom variable value.
da: Den brugerdefinerede variabels værdi.

en: The scope for the custom variable.
da: Scope for den brugerdefinerede variabel.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
da: Den brugerdefinerede variabel @slot-number kræver en <em>Værdi</em> hvis der er angivet et <em>Navn</em>.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
da: Den brugerdefinerede variabel @slot-number kræver et <em>Navn</em> hvis der er angivet en <em>Værdi</em>.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende forbudte tokens med personlig identificérbar information: @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af rollenavne.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af IDer.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet opdateret.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet gemt.

en: Local cache has been purged.
da: Lokal cache er blevet tømt.

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Every page except the listed pages
da: Alle sider undtagen de valgte sider

en: The listed pages only
da: Kun de viste sider

en: Links and downloads
da: Links og downloads

en: Track clicks on mailto links
da: Spor klik på mailto links

en: List of download file extensions
da: Liste af filtyper

en: Custom variable slot #@slot
da: Brugerdefineret variabelplacering #@slot

en: Custom variable name #@slot
da: Brugerdefineret variabelnavn #@slot

en: Custom variable value #@slot
da: Brugerdefineret variabelværdi #@slot

en: User role names
da: Bruger rollenavne

en: User role ids
da: Bruger rolle IDer

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
da: Lad brugerne vælge om sporingskoden tilføjes til siderne eller ej.

en: Use PHP for tracking visibility
da: Brug PHP til synlighed af sporing

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
da: Indstilling for brugerdefineret stisynlighedsfilter fundet. Ikke opdateret!

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
da: Opgraderede indstilling for brugerdefineret javascript-kodestump.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
da: Standard-fil-endelserne for sporing af downloads er blevet opdateret.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
da: Opgraderede brugeredefineret "før"-kodestump.

en: Skipped custom "after" code snippet.
da: Sprang over brugeredefineret "efter"-kodestump.

en: On by default with opt out
da: Slået til som standard med opt out.

en: Off by default with opt in
da: Slået fra som standard med opt in.

en: Not tracked
da: Ikke sporet

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
da: Ingen brugerdefinerede kodestumper fundet. Ingenting at gøre.

en: What are you tracking?
da: Hvad sporer du?

en: A single domain (default)
da: Et enkelt domæne (standard)

en: Domain: @domain
da: Domæne: @domain

en: One domain with multiple subdomains
da: Ét domæne med flere subdomæner

en: Examples: @domains
da: Eksempler: @domains

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Excepted: @roles
da: Undtaget: @roles

en: A single domain
da: Et enkelt domæne

en: Universal web tracking opt-out
da: Universel afmelding af web tracking

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
da: Tilføjede "batch" til indstillingen for synlighedsfiltret.

en: No privacy
da: Ingen beskyttelse af personlige oplysninger

en: @items enabled
da: @items aktiveret

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
da: Du har afmeldt tracking vha. din browsers privatlivsindstillinger.

en: Track downloads
da: Spor hentede filer

en: Pages by their paths
da: Sider efter stier

en: Requires: @module-list
da: Kræver: @module-list

en: File extension list
da: Fil udvidelses liste
