Piwik PRO (1.1.1) - en to nl translation catalogue (27 entries)

en: Pages
nl: Pagina's

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Site ID
nl: Site-ID

en: role
nl: rol

en: About
nl: Over

en: Add tracking to specific pages
nl: Specifieke pagina's volgen

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Add tracking for specific roles
nl: Voeg tracking toe voor specifieke rollen

en: Account ID
nl: Account-ID

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Every page except the listed pages
nl: Alle pagina's behalve de genoemde

en: The listed pages only
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Pages by their paths
nl: Pagina's volgens hun paden

en: Path "@page" not prefixed with slash.
nl: Pad '@page' begint niet met een schuine streep.

en: Data layer
nl: Gegevenslaag

en: Piwik tracking domain
nl: Piwik-domein

en: Name of the data layer
nl: Naam van de data-layer

en: Container address (URL)
nl: Adres van de Piwik-container (URL)

en: The account address with <strong>containers</strong> added to the address.<br>
    F.e.: <code>https://yourname.<strong>containers</strong>.piwik.pro/</code> or
    <code>https://yourname.piwik.pro/<strong>containers</strong></code>. Always end with a slash (/).
nl: Het account-adres met eventuele <strong>containers</strong> toegevoegd.<br>
    B.v.: <code>https://uwnaam.<strong>containers</strong>.piwik.pro/</code> of
    <code>https://uwnaam.piwik.pro/<strong>containers</strong></code>. Eindig altijd met een schuine streep (/).

en: Default: <code>dataLayer</code>.
    Rename the data layer if you use other data layers to prevent interference.
    <a href=":piwik_help_datalayer" target="_blank">How to check it?</a>
nl: Standaard: <code>dataLayer</code>.
    Geef de data-layer een andere naam als er meerdere data layers gebruikt worden om conflicten te voorkomen.
    <a href=":piwik_help_datalayer" target="_blank">Hoe controleer ik dit?</a>

en: What to track
nl: Wat te meten

en: Invalid <code>Container address (URL)</code> value.
nl: Ongeldige waarde voor <code>Container adres (URL)</code>.

en: Invalid <code>Site ID</code> value.
nl: Ongeldige waarde voor <code>Site ID</code>.

en: Invalid <code>Data layer</code> value.
nl: Ongeldige waarde voor <code>Data layer</code>.
