Platon (8.x-1.10) - en to ja translation catalogue (82 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Description
ja: 説明

en: Version
ja: バージョン

en: Login
ja: ログイン

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Menu
ja: メニュー

en: Updated
ja: 更新

en: n/a
ja: 利用不可

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Database
ja: データベース

en: Footer
ja: フッター

en: Id
ja: ID

en: System
ja: システム

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Close
ja: 閉じる

en: Notifications
ja: 通知

en: Logout
ja: ログアウト

en: Messages
ja: メッセージ

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Negate
ja: 否定

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Slide
ja: スライド

en: Installed
ja: インストール済み

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: New
ja: 新

en: Enter username
ja: ユーザー名を入力

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Participants
ja: 参加者

en: My account
ja: アカウント情報

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: Admin menu
ja: 管理用メニュー

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: notifications
ja: 通知

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Group types
ja: グループタイプ

en: Pagination
ja: ページ送り

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Last Cron Run
ja: 最後の Cron 実行

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: Installation tasks
ja: インストールタスク

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ja[0]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:
ja[1]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:

en: General System Information
ja: システム全体の情報
