Platon (8.x-1.9) - en to pt translation catalogue (97 entries)

en: Home
pt: Início

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Group
pt: Grupo

en: Description
pt: Descrição

en: Version
pt: Versão

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Updated
pt: Atualizado

en: n/a
pt: n/d

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Web Server
pt: Servidor Web

en: Database
pt: Banco de dados

en: N/A
pt: N/D

en: System
pt: Sistema

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Close
pt: Fechar

en: Notifications
pt: Notificações

en: Logout
pt: Sair

en: Messages
pt: Mensagens

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Negate
pt: Negar

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Installed
pt: Instalado

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: New
pt: Novo

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Participants
pt: Participantes

en: My account
pt: Minha conta

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: Memory limit
pt: Limite de memória

en: Admin menu
pt: Menu de administração

en: Upload a file
pt: Enviar um arquivo

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: notifications
pt: notificações

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: Pagination
pt: Paginação

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: messages
pt: mensagens

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Certificate
pt: Certificado

en: Header background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Subscribe to @title
pt: Inscrever-se em @title

en: administration
pt: Administração

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Last Cron Run
pt: Última execução do Cron

en: Last page
pt: Última página

en: Drupal Version
pt: Versão do Drupal

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: First page
pt: Primeira página

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Add another slide
pt: Adicionar outro slide

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Version: @module-version
pt: Versão: @module-version

en: Requires: @module-list
pt: Requer: @module-list

en: Required by: @module-list
pt: Requerido por: @module-list

en: Installation tasks
pt: Tarefas de instalação

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
pt: Nome de máquina: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
pt[0]: A seguinte situação impede que o @module.module_name seja desinstalado:
pt[1]: As seguintes situações impedem que o @module.module_name seja desinstalado:

en: Live Meeting
pt: Reunião online

en: General System Information
pt: Informações Gerais do Sistema

en: Drag and drop or click here to select a file
pt: Arraste e solte ou clique aqui para selecionar um arquivo

en: Mark as all read
pt: Marcar todas como lidas

en: See all notifications
pt: Ver todas as notificações

en: See all messages
pt: Ver todas as mensagens

en: of completion
pt: de Conclusão

en: Awarded to
pt: Concedido a

en: Login with your
pt: Efetue o login com seu

en: username or email
pt: usuário ou email

en: CREATE NEW ACCOUNT
pt: CRIAR NOVA CONTA

en: By @author
      </span>
      <span class="time">
        @time ago
pt: Por @author
      </span>
      <span class="time">
        @time atrás

en: Instructor-Led Training
pt: Treinamento presencial

en: To certify completion of the training
pt: Para certificar a conclusão do treinamento

en: Instructor-Led Trainings
pt: Treinamentos presenciais

en: Learning path
pt: Trilha de aprendizagem

en: Live meetings
pt: Reuniões ao vivo

en: No upcoming ILT
pt: Nenhum treinamento presencial programado

en: No upcoming live meeting
pt: Nenhuma reunião ao vivo programada
