Ploytly chart (1.0.0) - en to de translation catalogue (51 entries)

en: Title
de: Titel

en: Value
de: Wert

en: Date
de: Datum

en: Size
de: Größe

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Label
de: Beschriftung

en: Font
de: Schriftart

en: Open
de: Geöffnet

en: Top
de: Oben

en: High
de: Hoch

en: Low
de: Niedrig

en: Views
de: Ansichten

en: Vertical
de: Vertikal

en: Percent
de: Prozent

en: Mode
de: Modus

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Bar
de: Leiste

en: Indicators
de: Indikatoren

en: Color
de: Farbe

en: Close
de: Schließen

en: Lines
de: Linien

en: Left
de: Links

en: Orientation
de: Ausrichtung

en: Font Family
de: Schriftfamilie

en: Top left
de: Oben links

en: Top right
de: Oben rechts

en: Chart type
de: Diagrammtyp

en: Fill
de: Füllen

en: Layout settings
de: Layout-Einstellungen

en: Field settings
de: Feldeinstellungen

en: Display type
de: Anzeigetyp

en: Tables
de: Tabellen

en: Pie Chart
de: Tortendiagramm

en: Bar Chart
de: Balkendiagramm

en: Pie
de: Torte

en: Legend
de: Legende

en: Show legend
de: Legende anzeigen

en: layout
de: Layout

en: Font Color
de: Schriftfarbe

en: Top center
de: Oben zentriert

en: Markers
de: Markierungen

en: Shape
de: Form

en: Parent field
de: Übergeordnetes Feld

en: Dot
de: Punkt

en: Dash
de: Strich

en: Scatter
de: Streuen

en: Side
de: Seite

en: Label field
de: Beschriftungsfeld

en: Spline
de: Spline-Kurve

en: Field for label
de: Feld für Beschriftung
