Plugin Reference (3.0.2) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: value
fr: valeur

en: Value
fr: Valeur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Contains
fr: Contient

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Hidden
fr: Caché

en: unlimited
fr: illimité

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Negate
fr: Inverse

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Filter options
fr: Options de filtre

en: Values
fr: Valeurs

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Field types
fr: Types de champs

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Other…
fr: Autre...

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Reference type
fr: Type de référence

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Autocomplete matching: @match_operator
fr: Autocomplétion correspondant à : @match_operator

en: Block category
fr: Catégorie du bloc

en: Sort settings
fr: Paramètres de tri

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: Default selection handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire de sélection par défaut

en: Exclude the selected below
fr: Exclure les sélections ci-dessous

en: Include the selected below
fr: Inclure les sélections ci-dessous

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
fr: Le nombre de suggestions qui seront listées. Utiliser <em>0</em> pour lever la limite.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
fr: Taille de la liste des suggestions d'autocompletion : @size
