Plugin Reference (3.0.2) - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: value
uk: значення

en: Value
uk: Значення

en: - None -
uk: - Немає -

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Contains
uk: Містить

en: N/A
uk: Н/Д

en: Filter by
uk: Фільтрувати за

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Provider
uk: Постачальник

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Hidden
uk: Приховано

en: unlimited
uk: необмежено

en: Select list
uk: Список вибору

en: Negate
uk: Інверсія

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Default value
uk: Базове значення

en: Check boxes/radio buttons
uk: Прапорці/радіокнопки

en: Filter options
uk: Параметри фільтра

en: Values
uk: Значення

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Sort direction
uk: Напрям впорядкування

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Sort options
uk: Параметри впорядкування

en: Field types
uk: Типи полів

en: Change handler
uk: Змінити обробник

en: Other…
uk: Інше…

en: Text value
uk: Текстове значення

en: Reference type
uk: Тип посилання

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: Autocomplete matching: @match_operator
uk: Збіг автодоповнення: @match_operator

en: Block category
uk: Категорія блоку

en: Sort settings
uk: Налаштування впорядкування

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Broken/Missing
uk: Пошкоджено/Втрачено

en: Default selection handler settings
uk: Налаштування базового обробника для вибору

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
uk: Максимальна кількість пропозицій автодоповнення.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
uk: Кількість відображуваних пропозиції. Для зняття обмежень використовуйте <em>0</em>.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
uk: Розмір списку пропозицій автодоповнення: @size
