Plugin Reference (3.0.5) - en to pt translation catalogue (47 entries)

en: value
pt: valor

en: Value
pt: Valor

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Contains
pt: Contendo

en: N/A
pt: N/D

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Configuration
pt: Configurações

en: Provider
pt: Provedor

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Hidden
pt: Oculto

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Negate
pt: Negar

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Values
pt: Valores

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Number of results
pt: Número de resultados

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Sort options
pt: Opções de ordenação

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Change handler
pt: Alterar manipulador

en: Other…
pt: Outro…

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Autocomplete matching: @match_operator
pt: Autocompletar correspondente: @match_operator

en: Block category
pt: Categoria de bloco

en: Sort settings
pt: Configurações de ordenação

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Broken/Missing
pt: Quebrado/Ausente

en: Default selection handler settings
pt: Configurações do manipulador de seleção padrão

en: Exclude the selected below
pt: Excluir o selecionado abaixo

en: Include the selected below
pt: Incluir o selecionado abaixo

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
pt: Número máximo de sugestões do autocompletar.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
pt: O número de sugestões que serão listadas. Use <em>0</em> para remover o limite.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
pt: Tamanho da lista de sugestões de preenchimento automático: @size
