Plugin Reference (3.0.5) - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: value
ru: значение

en: Value
ru: Значение

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Contains
ru: Содержит

en: N/A
ru: Н/Д

en: Filter by
ru: Фильтровать по

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Provider
ru: Поставщик

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Hidden
ru: Скрытый

en: unlimited
ru: неограничено

en: Select list
ru: Список выбора

en: Negate
ru: Обратить

en: Plugin
ru: Плагин

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Check boxes/radio buttons
ru: Чекбоксы/радиокнопки

en: Values
ru: Значения

en: About
ru: Информация

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Number of results
ru: Количество результатов

en: Sort direction
ru: Направление сортировки

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Sort options
ru: Настройка сортировки

en: Field types
ru: Типы полей

en: Change handler
ru: Выбрать обработчик

en: Other…
ru: Другое...

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Reference type
ru: Тип связи

en: Type of item to reference
ru: Тип элемента для ссылки

en: Reference method
ru: Способ выбора

en: Autocomplete matching: @match_operator
ru: Автодополнение совпадает: @match_operator

en: Block category
ru: Категория блока

en: Sort settings
ru: Настройки сортировки

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Broken/Missing
ru: Повреждён/Отсутствует

en: Default selection handler settings
ru: Настройки по умолчанию для обработчика выбора

en: Exclude the selected below
ru: Исключить выбранное ниже

en: Include the selected below
ru: Включить выбранное ниже

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ru: Максимальное количество предложений автозаполнения.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ru: Количество предложений, которые будут перечислены. Используйте <em>0</em>, чтобы снять ограничение.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ru: Число пунктов в автодополнении: @size
