Plugin Reference (3.0.5) - en to tr translation catalogue (44 entries)

en: value
tr: değer

en: Value
tr: Değer

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Contains
tr: İçerir

en: Filter by
tr: Filtrele:

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Hidden
tr: Gizli

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Negate
tr: Reddet

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Values
tr: Değerler

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Number of results
tr: Sonuç sayısı

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: Other…
tr: Diğer...

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Autocomplete matching: @match_operator
tr: @match_operator ile eşleşen otomatik tamamlama.

en: Block category
tr: Blok kategorisi

en: Sort settings
tr: Sıralama ayarları

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Broken/Missing
tr: Bozuk/Eksik

en: Default selection handler settings
tr: Varsayılan seçim denetleyici ayarları

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
tr: Maksimum otomatik tamamlama önerisi sayısı.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
tr: Listelenecek öneri sayısı. Sınırı kaldırmak için <em>0</em> kullanın.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
tr: Otomatik tamamlama öneri listesi boyutu: @size
