Plugin Reference (3.0.4) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: value
ja: 値

en: Value
ja: 値

en: - None -
ja: - なし -

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Contains
ja: 含む

en: Filter by
ja: フィルター

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Hidden
ja: 非表示

en: unlimited
ja: 無制限

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Negate
ja: 否定

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Values
ja: 値

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Number of results
ja: 結果の数

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: Other…
ja: その他 ...

en: Text value
ja: テキスト値

en: Reference type
ja: 参照タイプ

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Autocomplete matching: @match_operator
ja: 自動補完マッチング: @match_operator

en: Block category
ja: ブロック・カテゴリー

en: Sort settings
ja: 並び順の設定

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: Default selection handler settings
ja: デフォルトセレクションハンドラー設定

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ja: 自動補完による候補の最大数。

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ja: 一覧に表示される候補の数。<em>0</em> を設定すると無制限になります。

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ja: 自動補完の候補リストサイズ: @size
