Po Translations Report (8.x-1.2) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Folder path
fr: Chemin du dossier

en: Translated
fr: Traduit

en: Translation
fr: Traduction

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Display method
fr: Méthode d'affichage

en: configuration page
fr: page de configuration

en: Get translation status of strings that are in po files stored in a folder.
fr: Avoir le statut de traduction des chaînes de caractères qui sont dans des fichiers po stockés dans un répertoire.

en: Configure po translations report.
fr: Configurer po translations report.

en: Po Translations Report Setting Form
fr: Formulaire de traduction de Po Translations Report

en: Access po translations report
fr: Accéder au rapport de traduction des fichiers po

en: Po Translations Report settings
fr: Paramètres de Po Translations Report

en: Path to the directory with po files
fr: Chemin du répertoire ayant les fichiers po

en: Configuration parameters for sortable_linked_data_table method
fr: Paramètres de configuration de la méthode  'sortable_linked_data_table'

en: Details display method
fr: Méthode d'affichage 'Details'

en: Configuration parameters for html_table method
fr: Configuration des paramètres pour la méthode 'html_table'

en: Please configure a directory in @url.
fr: Merci de configurer un répertoire @url.

en: No po was found in %folder
fr: Aucun po n'a été trouvé dans %folder

en: %file_name was not found
fr: %file_name n'a pas été trouvé

en: %category is not a known category
fr: %category n'est pas une catégorie connue

en: Not Allowed Translations
fr: Traductions non permises

en: One file | @count files
fr[0]: Un fichier
fr[1]: @count fichiers

en: Add the complete path to the folder that contains po files.
fr: Ajouter le chemin complet vers le répertoire qui contient les fichiers po.

en: Select the display method you want to use.
fr: Sélectionner la méthode d'affichage que vous souhaitez utiliser.

en: Select the display method you want to use for details.
fr: Sélectionner la méthode d'affichage que vous souhaitez utiliser pour plus de détails.

en: Configure displayer %plugin
fr: Configurer l'afficheur %plugin

en: Please make a choice
fr: Veuillez choisir

en: Please choose an display method in the list above.
fr: Merci de choisir une méthode d'affichage dans la liste au dessous.

en: Configure details displayer %plugin
fr: Configurer les détails de l'afficheur %plugin

en: Please choose an details display method in the list above.
fr: Merci de choisir une méthode d'affichage dans la liste au dessous.

en: Please fill in a directory path.
fr: Veuillez renseigner un chemin de répertoire.

en: %folder_path is not a directory.
fr: %folder_path n'est pas un répertoire.

en: %folder_path is not a readable directory.
fr: %folder_path n'est pas un répertoire accessible en lecture.

en: No configuration needed for this details display method.
fr: Aucune configuration n'est nécesssaire pour cette méthode d'affichage.

en: Html Table
fr: Tableau Html

en: Displays an html table of details.
fr: Affiche un tableau html de détails.

en: Total Per File
fr: Total par fichier

en: No configuration needed for this display method.
fr: Aucune configuration n'est nécesssaire pour cette méthode d'affichage.

en: Displays a sortable html table with figures linked to details pages.
fr: Affiche un tableau html triable avec des chiffres liés aux pages de détails.
