Podcast Publisher (1.0.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Author
ja: 投稿者

en: yes
ja: はい

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: Email
ja: メール

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Desc
ja: 降順

en: Duration
ja: 期間

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Token
ja: トークン

en: Changed
ja: 変更済

en: Complete
ja: 完了

en: Apply
ja: 適用

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Copyright
ja: 著作権

en: Offset
ja: オフセット

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Link field
ja: リンクフィールド

en: Asc
ja: 昇順

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ja: 各行のRSSアイテムタイトルとして使用されるフィールド。

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ja: 各行のRSSアイテムディスクリプションとして使用されるフィールド。

en: Creator field
ja: 作成者フィールド

en: Publication date field
ja: 掲載日時フィールド

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ja: RSS アイテムに使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: Display fields as RSS items.
ja: RSSのアイテムとしてフィールドを表示

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ja: 各業のRSSアイテム掲載日時として使用されるフィールド。RFC 2822 形式である必要があります。

en: GUID settings
ja: GUID 設定

en: GUID field
ja: GUIDフィールド

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ja: サイト全体でユニークな RSS アイテムの識別子。

en: GUID is permalink
ja: GUIDがパーマリンク

en: The RSS item GUID is a permalink.
ja: RSSアイテムの GUID はパーマリンクです。

en: Use audio files for reusable media.
ja: 音声ファイルを再利用可能なメディアとして使います。
