Podcast Publisher (1.0.0-alpha9) - en to it translation catalogue (75 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Description field
it: Campo descrizione

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: File size
it: Dimensione file

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Duration
it: Durata

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Source
it: Sorgente

en: Today
it: Oggi

en: Changed
it: Modificato

en: Complete
it: Completo

en: Apply
it: Applica

en: Decimal
it: Decimale

en: Precision
it: Precisione

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Offset
it: Scostamento

en: Creator
it: Utente

en: Analytics
it: Analisi

en: Title field
it: Titolo del campo

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Link field
it: Campo del link

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come titolo dell'oggetto RSS per ogni riga.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come descrizione dell'elemento RSS per ogni riga

en: Creator field
it: Campo creatore

en: Publication date field
it: Campo della data di publicazione

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
it: Il plugin per lo stile di riga richiede di specificare quali campi della vista usare per l'elemento RSS.

en: Display fields as RSS items.
it: Visualizza i campi come voci RSS.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
it: Il campo che verrà utilizzato come pubDate dell'elemento RSS per ogni riga. Deve essere in formato RFC 2822.

en: GUID settings
it: Impostazioni GUID

en: GUID field
it: Campo GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
it: L'identificatore unico globale per l'oggetto RSS.

en: GUID is permalink
it: GUID è un permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
it: Il GUID dell'elemento RSS è un permalink.

en: Guid settings
it: Impostazioni Guid
