Poll (2.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (79 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: True
tr: Doğru

en: View
tr: Görüntüle

en: Teaser
tr: Özet

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Question
tr: Soru

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Poll duration
tr: Anket süresi

en: Choice ID
tr: Seçim ID'si

en: Poll votes
tr: Anket oyları

en: Vote
tr: Oy ver

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Desc
tr: Azalan

en: Other
tr: Diğer

en: N
tr: K

en: Choices
tr: Seçenekler

en: 1 vote | @count votes
tr[0]: 1 oy
tr[1]: @count oy

en: Votes
tr: Oylar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Choice
tr: Seçenek

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Poll settings
tr: Anket ayarları

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
tr: Çoktan seçmeli sorular oluşturarak, kullanıcılarınızın çeşitli konularda oy kullanmasını sağlar.

en: Apply
tr: Uygula

en: Language code
tr: Dil kodu

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Uses
tr: Kullanım

en: Edit poll
tr: Anketi düzenle

en: Poll
tr: Anket

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Total votes: @votes
tr: Toplam oy: @votes

en: Most recent poll
tr: En yeni anket

en: After this period, the poll will be closed automatically.
tr: Bu sürenin bitiminde, anket otomatik olarak kapatılacaktır.

en: Polls
tr: Anketler

en: Delete items
tr: Öğeleri sil

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Poll winner
tr: Oylamayı kazanan

en: The winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtı.

en: Poll winner votes
tr: Anketi kazanan oylar

en: The number of votes received by the winning poll answer.
tr: Anketi kazanan yanıta verilen oy sayısı.

en: Poll winner percent
tr: Anketi kazananın oy yüzdesi.

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtına verilen oyların yüzdesi.

en: Creating a poll
tr: Anket oluşturmak

en: Viewing polls
tr: Anketleri görmek

en: Your vote was cancelled.
tr: Oyunuz iptal edildi.

en: Poll vote
tr: Anket oyu

en: Edit @label
tr: @label düzenle

en: The number of votes that have been cast on a poll.
tr: Bir ankete verilmiş oy sayısı

en: The length of time the poll is set to run.
tr: Anketin uygulanacağı süre.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Language (fr, en, ...)
tr: Dil (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
tr: Zaman damgası değiştirildi

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Node authored by (uid)
tr: Düğümü yazan (uid)
