Poll (2.0.0-alpha3) - en to it translation catalogue (73 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Node ID
it: ID del nodo

en: True
it: Vero

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: n/a
it: n/d

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Question
it: Domanda

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Poll duration
it: Durata del sondaggio

en: Poll votes
it: Voti del sondaggio

en: Vote
it: Vota

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Desc
it: Disc

en: Other
it: Altro

en: Choices
it: Scelte

en: 1 vote | @count votes
it[0]: 1 voto
it[1]: @count voti

en: Votes
it: Voti

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Choice
it: Scelta

en: Results
it: Risultati

en: Poll settings
it: Impostazione sondaggi

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
it: Permette al tuo sito di raccogliere i voti su vari argomenti sotto forma di domande a scelta multipla.

en: Apply
it: Applica

en: Language code
it: Codice della lingua

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Created timestamp
it: Data e ora creazione

en: Uses
it: Usa

en: Poll
it: Sondaggio

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Total votes: @votes
it: Voti totali: @votes

en: Most recent poll
it: Sondaggi più recenti

en: After this period, the poll will be closed automatically.
it: Dopo questo periodo, il sondaggio verrà chiuso automaticamente.

en: Polls
it: Sondaggi

en: Delete items
it: Cancella elementi

en: Operations links
it: Link operativi

en: Poll winner
it: Vincitore del sondaggio

en: The winning poll answer.
it: La risposta vincente del sondaggio.

en: Poll winner votes
it: Vincitori del sondaggio

en: The number of votes received by the winning poll answer.
it: Il numero di voti ricevuti dalla risposta vincente del sondaggio

en: Poll winner percent
it: Percentuale di vittoria del sondaggio

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
it: La percentuale di voti ricevuta dalla risposta vincente del sondaggio.

en: Creating a poll
it: Creare un sondaggio

en: Viewing polls
it: Visualizzare i sondaggi

en: Your vote was cancelled.
it: Il tuo voto è stato annullato.

en: Poll vote
it: Voto del sondaggio

en: The number of votes that have been cast on a poll.
it: Il numero di voti ricevuti da un sondaggio.

en: The length of time the poll is set to run.
it: La durata del periodo in cui il sondaggio sarà attivo.

en: Master
it: Principale

en: Language (fr, en, ...)
it: Lingua (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
it: Data e ora modifica

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: Node authored by (uid)
it: Nodo creato da (uid)
