Poll (2.0.0-alpha5) - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Node ID
ja: ノードID

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: n/a
ja: 利用不可

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Question
ja: 質問

en: Active
ja: アクティブ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Poll duration
ja: 投票の継続期間

en: Poll votes
ja: 投票数

en: Vote
ja: 投票

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Other
ja: その他

en: Choices
ja: 選択肢

en: 1 vote | @count votes
ja[0]: 得票数：1
ja[1]: 得票数：@count

en: Votes
ja: 投票

en: Choice
ja: 選択

en: Results
ja: 結果

en: Poll settings
ja: 投票の設定

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ja: 複数選択できる質問フォームで様々な投票を行うことを許可します。

en: Language code
ja: 言語コード

en: About
ja: アバウト

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Uses
ja: 機能

en: Poll
ja: 投票

en: Total votes: @votes
ja: 投票総数：@votes

en: Most recent poll
ja: 最新の投票

en: After this period, the poll will be closed automatically.
ja: 投票を受け付ける期間を指定してください。 この期間を過ぎると投票は自動的に締め切られます。

en: Polls
ja: 投票

en: Delete items
ja: アイテムを削除

en: Poll winner
ja: 正解者

en: The winning poll answer.
ja: 正解。

en: Poll winner votes
ja: 正解者数

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解に投票した投票数。

en: Poll winner percent
ja: 正解者％

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解の投票％。

en: Creating a poll
ja: 投票を作成

en: Viewing polls
ja: 投票を表示

en: Your vote was cancelled.
ja: 投票は取り消されました。

en: Poll vote
ja: 投票する

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: The number of votes that have been cast on a poll.
ja: 投票された得票数

en: The length of time the poll is set to run.
ja: 投票を開始してからの時間

en: Language (fr, en, ...)
ja: 言語（fr、en、...）

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Node authored by (uid)
ja: ノード投稿者 (uid)
