Poll (8.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: Yes
nl: Ja

en: Edit
nl: Bewerken

en: View
nl: Weergeven

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: View results
nl: Resultaten bekijken

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Question
nl: Vraag

en: Active
nl: Actief

en: Poll duration
nl: Enquêteduur

en: Choice ID
nl: Keuze-ID

en: Poll votes
nl: Enquête stemmen

en: Vote
nl: Stemmen

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Other
nl: Andere

en: Choices
nl: Keuzen

en: 1 vote | @count votes
nl[0]: 1 stem
nl[1]: @count stemmen

en: Votes
nl: Stemmen

en: Choice
nl: Keuze

en: Results
nl: Resultaten

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
nl: Maakt het stemmen op enquêtes over verschillende onderwerpen mogelijk in de vorm van meerkeuzevragen.

en: Language code
nl: Taalcode

en: About
nl: Over

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Poll
nl: Enquête

en: Most recent poll
nl: Meest recente enquête

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
nl: Uw stem kan niet geregistreerd worden omdat u geen geldige keuze heeft gemaakt.

en: Polls
nl: Enquêtes

en: Your vote has been recorded.
nl: Uw stem is geregistreerd

en: Delete items
nl: Items verwijderen

en: Poll winner
nl: Enquête-winnaar

en: The winning poll answer.
nl: Het winnende antwoord op de enquête.

en: Poll winner votes
nl: De stemmen van de enquête winnaar

en: The number of votes received by the winning poll answer.
nl: Het aantal stemmen dat het winnende antwoord op de enquête heeft gekregen.

en: Poll winner percent
nl: Het percentage dat de enquête winnaar heeft gescoord

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
nl: Het percentage stemmen dat op het winnende antwoord is uitgebracht.

en: Creating a poll
nl: Een enquête wordt aangemaakt

en: Viewing polls
nl: Enquêtes weergeven

en: Your vote was cancelled.
nl: Uw stem is geannuleerd.

en: Edit @label
nl: @label bewerken

en: The number of votes that have been cast on a poll.
nl: Het aantal stemmen dat op deze enquête werd uitgebracht.

en: The length of time the poll is set to run.
nl: De tijdsduur ingesteld voor de enquête.

en: Delete form
nl: Formulier verwijderen

en: Lists (Views)
nl: Lijsten (Overzichten)

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
nl: Weet u zeker dat u alle items van de feed %feed wilt verwijderen?

en: View polls
nl: Enquêtes bekijken

en: Cancel own vote
nl: Annuleer eigen stem

en: Administer polls
nl: Enquêtes beheren

en: Add a poll
nl: Enquête toevoegen

en: Add poll
nl: Enquête toevoegen

en: Delete vote
nl: Stem verwijderen

en: Poll ID
nl: Enquête-ID

en: The ID of the poll.
nl: De ID van de enquête.

en: The poll author.
nl: Auteur van de enquête.

en: The poll UUID.
nl: De UUID van de enquête.

en: The poll question.
nl: De vraag van de enquête.

en: The poll language code.
nl: De taalcode van de enquête.

en: Allow anonymous votes
nl: Anoniem stemmen toestaan

en: A flag indicating whether anonymous users are allowed to vote.
nl: Geeft aan dat anonieme gebruikers mogen stemmen.

en: Allow cancel votes
nl: Stemmen annuleren toestaan

en: A flag indicating whether users may cancel their vote.
nl: Geeft aan dat gebruikers hun stem mogen annuleren.

en: A flag indicating whether users may see the results before voting.
nl: Geeft aan dat gebruikers de resultaten mogen bekijken nog voordat zij stemmen.

en: A flag indicating whether the poll is active.
nl: Geeft aan dat deze enquête actief is.

en: Are you sure you want to delete this poll %poll
nl: Weet u zeker dat u deze enquête %poll wil verwijderen

en: The poll %poll has been deleted.
nl: De enquête %poll is verwijderd.

en: Poll %poll deleted.
nl: Enquête %poll verwijderd.

en: The poll %poll has been updated.
nl: De enquête %poll is bijgewerkt.

en: The poll %poll has been added.
nl: De enquête %poll is toegevoegd.

en: Poll %poll added.
nl: Enquête %poll toegevoegd.

en: Your vote for this poll has already been submitted.
nl: Uw stem op deze enquête is al ingediend.

en: Cancel vote
nl: Stem annuleren

en: View poll
nl: Enquête bekijken

en: %user's vote in Poll #%poll deleted.
nl: Stem van %user op Poll #%poll is verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this vote for %poll
nl: Weet u zeker dat u deze stem op %poll wilt verwijderen.

en: Poll choice
nl: Enquête-keuze

en: Total votes:
nl: Aantal stemmen:
