Poll (8.x-1.3) - en to fr translation catalogue (92 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: True
fr: Vrai

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: View results
fr: Voir les résultats

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Poll duration
fr: Durée du sondage

en: Poll votes
fr: Votes de sondage

en: Vote
fr: Voter

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Other
fr: Autre

en: Choices
fr: Choix

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Choice
fr: Choix

en: Results
fr: Résultats

en: Poll settings
fr: Paramètrage du sondage

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fr: Permet à votre site de collecter des votes sur différents sujets sous la forme de questions à choix multiples.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language code
fr: Code de la langue

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Total votes
fr: Nombre total de votes

en: About
fr: À propos

en: Uses
fr: Utilisations

en: Poll
fr: Sondage

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Most recent poll
fr: Sondage le plus récent

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fr: Après cette période, le sondage sera automatiquement fermé.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fr: Votre vote n'a pas pu être enregistré car vous n'avez sélectionné aucun des choix.

en: Polls
fr: Sondages

en: Your vote has been recorded.
fr: Votre vote a été enregistré.

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Poll winner
fr: Vainqueur du sondage

en: The winning poll answer.
fr: La réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner votes
fr: Votes du gagnant du sondage

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fr: Le nombre de votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner percent
fr: Pourcentage des votes en faveur du vainqueur du sondage

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fr: Le pourcentage des votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Creating a poll
fr: Création d'un sondage

en: Viewing polls
fr: Consultation des sondages

en: Your vote was cancelled.
fr: Votre vote a été annulé.

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fr: Le nombre de vote qui ont été enregistré sur un sondage.

en: The length of time the poll is set to run.
fr: La durée pendant laquelle le sondage doit être actif.

en: Master
fr: Principal

en: Delete form
fr: Supprimer le formulaire

en: Add new poll
fr: Ajouter un nouveau sondage

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer tous les éléments du flux %feed ?

en: View polls
fr: Voir les sondages

en: Cancel own vote
fr: Annuler son propre vote

en: Administer polls
fr: Administrer les sondages

en: Poll Choice
fr: Choix du sondage

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href=":poll">Poll module</a>.
fr: Le module "Poll" (Sondage) peut être utilisé pour créer des sondages/enquêtes simples ou des questionnaires avec affichage des résultats cumulés. Un sondage est une bonne façon de collecter les impressions et avis des utilisateurs d'un site et membres d'une communauté. Pour plus d'informations, référez-vous au guide en ligne du <a href=":poll">module "Poll"</a>.

en: Add a poll
fr: Ajouter un sondage

en: The ID of the poll.
fr: L'identifiant du sondage.

en: The poll language code.
fr: Le code de langue du sondage.

en: Allow anonymous votes
fr: Autoriser les votes anonymes

en: Allow cancel votes
fr: Autoriser l'annulation des votes

en: Allow view results
fr: Autoriser la visualisation des résultats

en: A flag indicating whether users may see the results before voting.
fr: Indique si les utilisateurs sont autorisés à voir les résultats avant de voter.

en: The poll %poll has been deleted.
fr: Le sondage %poll a été supprimé.

en: Poll %poll deleted.
fr: Sondage %poll supprimé.

en: Your vote for this poll has already been submitted.
fr: Votre vote pour ce sondage a déjà été pris en compte.

en: Cancel vote
fr: Annuler le vote

en: %user's vote in Poll #%poll deleted.
fr: Le vote de l'utilisateur %user a été supprimé du sondage #%poll.

en: Are you sure you want to delete this vote for %poll
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce vote pour %poll

en: There are no settings yet.
fr: Il n'y a pas encore de paramètres.

en: List Polls
fr: Afficher les sondages

en: * Deleting a choice will delete the votes on it!
fr: * Supprimer un choix supprimera également les votes qui lui sont rattachés !

en: List and edit polls.
fr: Lister et modifier les sondages.

en: Configure polls.
fr: Configurer les sondages.

en: Poll Duration
fr: Durée du sondage

en: Create polls
fr: Créer des sondages

en: Edit own polls
fr: Éditer ses propres sondages

en: Access the Poll overview page
fr: Accéder à la page de gestion des sondages

en: No polls are available.
fr: Aucun sondage n'est disponible.
