Poll (8.x-1.5) - en to fa translation catalogue (61 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Author
fa: نویسنده

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: True
fa: صحیح

en: View
fa: مشاهده

en: Teaser
fa: خلاصه

en: n/a
fa: هیچ

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Question
fa: سوال

en: Active
fa: فعال

en: Page
fa: صفحه

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll votes
fa: نتایج نظرسنجی

en: Vote
fa: رای

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Desc
fa: نزولی

en: Other
fa: ساير

en: Choices
fa: انتخاب‌ها

en: 1 vote | @count votes
fa[0]: 1 رای
fa[1]: @count رای

en: Votes
fa: آراء

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Choice
fa: انتخاب

en: Results
fa: نتایج

en: Poll settings
fa: تنظیمات نظرسنجی

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fa: به سایت شما اجازه می‌دهد با فرمی حاوی سئوال و انتخاب در موضوعات گوناگون نظرسنجی اخذ کند.

en: Apply
fa: تایید

en: Language code
fa: کد زبان

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Total votes: @votes
fa: تمام آرا: @votes

en: Most recent poll
fa: جدیدترین نظرسنجی

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fa: بعد از طی این دوره، نظرسنجی به صورت خودکار بسته خواهد شد.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fa: رای شما نمی‌تواند ثبت شود زیرا شما هیچ‌کدام از گزینه‌ها را انتخاب نکردید.

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Poll winner
fa: برنده نظرسنجی

en: The winning poll answer.
fa: پاسخ برنده نظرسنجی

en: Poll winner votes
fa: آراء پاسخ برنده

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fa: تعداد آراء داده شده به پاسخ برنده نظر سنجی.

en: Poll winner percent
fa: درصد پاسخ برنده

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fa: درصد آراء داده شده به  پاسخ برنده یک نظر سنجی.

en: Creating a poll
fa: ایجاد نظرسنجی

en: Viewing polls
fa: مشاهده نظرسنجی

en: Your vote was cancelled.
fa: رای شما لغو شد.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fa: تعداد آراء داده شده به یک نظر سنجی.

en: The length of time the poll is set to run.
fa: مدت زمانی که یک نظر سنجی فعال خواهد بود.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
