Translation template extractor (8.x-1.1) - en to da translation catalogue (41 entries)

en: Files
da: Filer

en: Done
da: Færdig

en: Stats
da: Statistik

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Multilingual
da: Sprog

en: Strings
da: Tekststrenge

en: Available
da: Tilgængelig

en: Language independent template
da: Sproguafhængig skabelon

en: Template language
da: Skabelonsprog

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
da: Eksporter en sproguafhængig eller sprogafhængig skabelon (flertalsformer, sprogholdets navn, osv.).

en: Include translations
da: Medtag oversættelser

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
da: Medtag oversættelser af strenge i den genererede fil. Gælder ikke for sproguafhængige skabeloner.

en: Extract
da: Udtræk

en: Generates output from all files found in this directory.
da: Genererer output fra alle filer, der findes i denne mappe.

en: Translation template extractor
da: Udpakning af oversættelsesskabeloner

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
da: Tilbyder webgrænseflade og en API til udpakning af tekst, der kan oversættes, fra kilderne til installerede komponenter.

en: Errors
da: Fejl

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
da: På denne side kan du generere oversættelsesskabeloner til moduler og themes. Vælg det modul eller theme, du vil oprette en skabelonfil til. Der oprettes en enkelt Gettext Portable Object-fil (Template), så du nemt kan gemme den og starte oversættelsen.

en: You should select a component to export.
da: Du skal vælge mindst ét projekt til eksport.

en: Extract from %name in the %directory directory
da: Udtræk fra %name i mappen %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
da: Find i alle filer i mappen "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
da: Hvis du vil udtrække fra en enkelt komponent i denne mappe, skal du vælge det ønskede element nedenfor.

en: Directory "@directory"
da: Mappen "@directory"

en: Extract from %name
da: Find i %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
da: Find i filer navngivet %pattern i mappen %directory.

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
da: PHP-tokenizer til udpakning af oversættelser

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
da: <a href="@tokenizer">PHP-tokenizer-funktionerne</a> er påkrævet.

en: Warnings
da: Advarsler

en: At %excerpt in %file on line %line.
da: Ved %excerpt i %file på linje %line.

en: In %file on line %line.
da: I %file på linje %line.

en: At %excerpt in %file.
da: Ved %excerpt i %file.

en: In %file.
da: I %file.

en: Read more at @url
da: Læs mere på @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
da: Læs mere på <a href="@url">@url</a>

en: YAML parseing error on file @path: @error
da: Yaml-parserfejl i filen @path: @error

en: Possible potx modes are:
da: Mulige potx-tilstande er:

en:  single    Single file output mode, every file folded into the single output file (default).
da:  enkelt enkelt fil output mode, hver fil samlet i en enkelt output-fil (standard).

en:  multiple  Multiple file output mode, .info files folded into module .pot files.
da:  flere filer output mode, .info filer samlet i modulets .pot filer.

en:  core      Drupal core output mode, .info files folded into general.pot.
da:  kerne Drupal kerne output mode, .info filer samlet i general.pot.

en: If no files are specified, potx will autodiscover files from the current working directory. You can specify concrete files to look at to limit the scope of the operation.
da: Hvis der ikke er angivet nogen filer, gendannes potx automatisk fra den aktuelle arbejdsmappe. Du kan angive konkrete filer, der skal undersøges for at begrænse handlingens omfang.

en: Template file for @langname translations
da: Skabelon for oversættelse til @language
