Translation template extractor (8.x-1.1) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Files
ja: ファイル

en: Done
ja: 完了

en: Not available
ja: 利用不可

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Strings
ja: 文字列

en: Available
ja: 利用可能

en: Language independent template
ja: 言語に依存しないテンプレート

en: Template language
ja: テンプレートの言語

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
ja: 言語依存 (複数形、翻訳チーム名など) や言語非依存のテンプレートをエクスポートします。

en: Include translations
ja: 翻訳を含める

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
ja: 生成されるファイルに文字列の翻訳を含めるかどうかを指定してください。 言語非依存のテンプレートには適用できません。

en: Extract
ja: 抽出

en: Generates output from all files found in this directory.
ja: このディレクトリーで見つかった全ファイルから出力を生成します。

en: Translation template extractor
ja: 翻訳テンプレートエクストラクター

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
ja: インストールされたコンポーネントのソースから翻訳可能なテキストを抽出するための、ウェブインターフェイスとAPIを提供します。

en: Errors
ja: エラー

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
ja: このページでモジュールやテーマファイル用の翻訳テンプレートを生成することができます。 テンプレートファイルを生成したいモジュールやテーマを選んでください。 単独のGettext Portable Object (テンプレート) ファイルが生成されますので、それを保存し、翻訳を始めることができます。

en: You should select a component to export.
ja: エクスポートするコンポーネントを選択する必要があります。

en: Extract from %name in the %directory directory
ja: %directory の %name から抽出

en: Extract from all in directory "@directory"
ja: "@directory" のすべてから抽出

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
ja: このディレクトリー内の単独のコンポーネントから抽出するには、以下のフィールドセットから希望のエントリを選んでください。

en: Directory "@directory"
ja: ディレクトリー "@directory"

en: Extract from %name
ja: %name から抽出

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
ja: %directory の %pattern ファイルから抽出

en: Warnings
ja: 警告
