Translation template extractor (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Files
pt: Arquivos

en: Done
pt: Concluído

en: Not available
pt: Indisponível

en: Multilingual
pt: Multi-idioma

en: Available
pt: Disponível

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
pt: Exporta uma template de idioma independente ou de idioma dependente (formas de plurais, nome do time de tradução, etc).

en: Include translations
pt: Incluir traduções

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
pt: Incluir traduções de strings no arquivo gerado. Não aplicável para templates de idiomas independentes.

en: Extract
pt: Extrair

en: Generates output from all files found in this directory.
pt: Gerar saída de todos os arquivos encontrados neste diretório.

en: Translation template extractor
pt: Extrator de templates de tradução

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
pt: Oferece uma interface web e uma API para extrair textos traduzíveis das fontes dos componentes instalados.

en: Errors
pt: Erros

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
pt: Esta página permite que você gere templates de tradução para módulos e arquivos de temas. Selecione o módulo ou tema para qual deseja gerar um arquivo de template. Um único arquivo de  template Gettext Portable Object é gerado e então você pode facilmente salvá-lo e iniciar a tradução.

en: You should select a component to export.
pt: Você deve selecionar um componente para exportar.

en: Extract from %name in the %directory directory
pt: Extrair de %name no diretório %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
pt: Extrair tudo do diretório "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
pt: Para extrair um único componente neste diretório, escolha a entrada desejada no fieldset abaixo.

en: Directory "@directory"
pt: Diretório "@directory"

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
pt: Extrair de arquivos nomeados com %pattern no diretório %directory.

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
pt: Tokenizer PHP para extrator de templates de tradução

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
pt: As <a href="@tokenizer">funções PHP tokenizer</a> são necessárias.

en: Warnings
pt: Alertas

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
pt: Tentativa de traduzir string vazia. Por favor, não deixe código de teste para tradução em seus fontes.

en: At %excerpt in %file on line %line.
pt: Em %excerpt em %file na linha %line.

en: In %file on line %line.
pt: Em %file na linha %line.

en: At %excerpt in %file.
pt: Em %excerpt em %file.

en: In %file.
pt: Em %file.

en: Read more at @url
pt: Leia mais em @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
pt: Leia mais em <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
pt: O primeiro parâmetros para @function() deve ser uma string literal. Não é possível ter variáveis, concatenações, constantes ou outras strings literais aqui.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
pt: Os dois primeiros parâmetros da watchdog() devem ser strings literais. Eles não devem conter variáveis, concatenação, constantes ou mesmo uma chamada t() aqui.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
pt: %hook deve ter um array de nomes de permissões em strings literais.

en: The context element in the options array argument to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
pt: O elemento de contexto nas opções de argumentos de array para @function() deve ser uma string literal. Eles não devem conter variáveis, concatenação, constantes ou outras strings não-literais aqui.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
pt: Definição inválida de menu %element encontrada em %hook. As chaves de título e descrição do array de menu devem ser strings literais.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
pt: Chamadas para Drupal.t() devem ter uma única string literal como seu primeiro parâmetro.
