Translation template extractor (8.x-1.1) - en to ru translation catalogue (42 entries)

en: Files
ru: Файлы

en: Done
ru: Готово

en: Stats
ru: Статистика

en: Not available
ru: Недоступно

en: Multilingual
ru: Многоязычность

en: Strings
ru: Строки

en: Available
ru: Доступно

en: Language independent template
ru: Языконезависимый шаблон

en: Template language
ru: Язык шаблона

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
ru: Экспорт языконезависимого или зависящего от языка шаблона (формы множественного числа, название команды переводчиков языка, и т.д.).

en: Include translations
ru: Включая переводы

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
ru: Включить переводы строк в создаваемом файле. Не применимый для языко-независимого шаблона.

en: Extract
ru: Извлечь

en: Generates output from all files found in this directory.
ru: Извлекает из всех файлов, которые найдены в этой папке.

en: Translation template extractor
ru: Экстрактор шаблона перевода

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
ru: Обеспечивает веб-интерфейс и API для извлечения переводимого текста из источников установленных компонентов.

en: Errors
ru: Ошибки

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
ru: Эта страница позволяет создавать шаблоны перевода для модулей и тем. Выберите модуль или тему, для которых вы хотите создать файл шаблона. Создается одиночный Gettext Portable Object (шаблон) файл, так что вы легко можете сохранить его и начать перевод

en: You should select a component to export.
ru: Вы должен выбрать компонент для извлечения.

en: Extract from %name in the %directory directory
ru: Извлечь из %name в каталоге %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
ru: Извлечь все из каталога "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
ru: Для извлечения одного компонента в данную директорию, выберите объект в списке.

en: Directory "@directory"
ru: Каталог "@directory"

en: Extract from %name
ru: Извлечь из %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
ru: Извлечь из файла %pattern в каталоге %directory

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
ru: PHP tokenizer для Экстрактора шаблона перевода

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
ru: Требуются <a href=\"@tokenizer\">функции PHP tokenizer</a>.

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
ru: Попытка локализовать пустую строку. Пожалуйста, не оставляйте тестовый код для локализации в источнике.

en: At %excerpt in %file on line %line.
ru: %excerpt в %file в строке %line.

en: In %file on line %line.
ru: В %file в строке %line.

en: At %excerpt in %file.
ru: %excerpt в %file.

en: In %file.
ru: В %file.

en: Read more at @url
ru: Узнать больше на @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
ru: Подробнее на <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
ru: Первый параметр @function() должен быть строковым. Там не должно быть переменных, конкатенации, констант и других не-текстовых строк.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
ru: Первые два параметра watchdog() должны быть строками. Там не должно быть переменных, конкатенации, констант или даже вызовов t().

en: %hook should have an array of literal string permission names.
ru: %hook должен содержать массив текстовых строк разрешенных имен.

en: The context element in the options array argument to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
ru: Аргумент массива @function() настроек контекстного элемента должен быть тесктовым. Там не должно быть переменных, конкатенации, констант и других не-текстовых строк.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
ru: Неверное определение %element меню найдено в %hook. Массив названий и ключей описания меню должны быть текстовыми строками.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
ru: Drupal.t() вызовы должны иметь одиночную текстовую строку, как их первый параметр.

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
ru: Строки единственного и множественного числа параметров Drupal.formatPlural() вызывов должны быть текстовыми, множественные @count содержать заполнитель.
