Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (89 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Article
it: Articolo

en: Articles
it: Articoli

en: Comments
it: Commenti

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Preview
it: Anteprima

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Icon
it: Icona

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Off
it: Spento

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Node Title
it: Titolo del nodo

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Desc
it: Disc

en: Other
it: Altro

en: User login
it: Accesso utente

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Tools
it: Strumenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Caption
it: Didascalia

en: Left
it: Sinistra

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Administrator
it: Amministratore

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Image Browser
it: Browser immagine

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Flat rate
it: Tariffa forfettaria

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
it: Inserire un elenco separato da virgole. Per esempio: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto
