Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.1-rc2) - en to pl translation catalogue (105 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Slideshow
pl: Pokaz slajdów

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Article
pl: Artykuł

en: Articles
pl: Artykuły

en: Comments
pl: Komentarze

en: On
pl: Włączony

en: Tags
pl: Tagi

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Preview
pl: Podgląd

en: Help
pl: Pomoc

en: True
pl: Prawda

en: Default
pl: Domyślny

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Icon
pl: Ikona

en: Picture
pl: Obraz

en: User
pl: Użytkownik

en: Add content
pl: Dodaj treść

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Block
pl: Blok

en: Off
pl: Wyłączony

en: Comment
pl: Komentarz

en: Published
pl: Opublikowane

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Centered
pl: Wyśrodkowane

en: Node Title
pl: Tytuł węzła

en: Add to cart
pl: Dodaj do koszyka

en: Desc
pl: Malejąco

en: Other
pl: Inne

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Online
pl: Włączona

en: Provider
pl: Usługodawca

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: in
pl: wśród

en: Caption
pl: Podpis

en: Left
pl: Lewo

en: Your message has been sent.
pl: Wiadomość została wysłana.

en: Standard
pl: Standardowe

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Anonymous user
pl: Użytkownik anonimowy

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Dotted
pl: Kropkowane

en: Editor
pl: Edytor

en: Authenticated user
pl: Użytkownik uwierzytelniony

en: Image with link
pl: Zdjęcie wraz z odnośnikiem

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Text only
pl: Tylko tekst

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: About
pl: O stronie

en: Icon and Text
pl: Ikona i tekst

en: Image Browser
pl: Przeglądarka obrazków

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Flat rate
pl: Ustalona stawka

en: Meta tags
pl: Tagi meta

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Publishing status
pl: Status publikacji

en: Powered by Drupal
pl: Witrynę napędza Drupal

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Your virtual face or picture.
pl: Twoje zdjęcie lub obraz.

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: All content
pl: Wszystkie treści

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: Import media
pl: Importuj media

en: Update URL alias
pl: Zaktualizuj alias URL

en: Footer menu
pl: Menu stopki

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Wide
pl: Szeroki

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Basic block
pl: Prosty blok

en: A basic block contains a title and a body.
pl: Prosty blok zawiera tytuł i treść

en: Website feedback
pl: Informacja zwrotna na temat strony.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pl: Wprowadź listę oddzielonych przecinkami słów. Przykładowo: Wrocław, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Restricted HTML
pl: Ograniczony HTML

en: Max 1300x1300
pl: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
pl: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
pl: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
pl: Maksimum 650x650

en: Narrow
pl: Wąskie

en: Entity browser
pl: Przeglądarka encji
