Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.1-rc4) - en to cs translation catalogue (92 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Article
cs: Článek

en: Articles
cs: Články

en: Comments
cs: Komentáře

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Search
cs: Hledat

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Preview
cs: Náhled

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Icon
cs: Ikona

en: Picture
cs: Obrázek

en: User
cs: Uživatel

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Off
cs: Vypnuto

en: Comment
cs: Komentář

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Node Title
cs: Nadpis uzlu

en: Media
cs: Média

en: Add to cart
cs: Vložit do košíku

en: Desc
cs: Sestupně

en: Other
cs: Jiné

en: User login
cs: Přihlášení

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Tools
cs: Nástroje

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: in
cs: v

en: Caption
cs: Popisek

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Tabs
cs: Záložky

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Offset
cs: Posun

en: Text only
cs: Pouze text

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: About
cs: Popis

en: Icon and Text
cs: Ikony a text

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: Flat rate
cs: Paušální sazba

en: Save and continue
cs: Uložit a pokračovat

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: Powered by Drupal
cs: Běží na Drupalu

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: All content
cs: Veškerý obsah

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Full content
cs: Plný obsah

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
cs: <em>Články</em> lze použít pro stárnoucí obsah, jako jsou novinky, tiskové zprávy nebo blogy.

en: Update URL alias
cs: Aktualizovat URL alias

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Wide
cs: Široký

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Default comments
cs: Výchozí komentáře

en: Allows commenting on content
cs: Umožňuje komentování obsahu

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
cs: Zadejte seznam oddělený čárkami. Například: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Max 1300x1300
cs: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
cs: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
cs: Max. 325x325

en: Max 650x650
cs: Max. 650x650

en: Narrow
cs: Úzký

en: Filter by name
cs: Filtrovat podle jména
