Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-1.1-rc5) - en to fr translation catalogue (103 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Icon
fr: Icône

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Centered
fr: Centré(e)

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Media
fr: Média

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Other
fr: Autre

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Online
fr: En ligne

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: in
fr: dans

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Editor
fr: Éditeur

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Panel Title
fr: Titre du panel

en: Offset
fr: Décalage

en: Text only
fr: Texte seulement

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: About
fr: À propos

en: Icon and Text
fr: Icône et texte

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Flat rate
fr: Taux fixe

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Import media
fr: Importer des médias

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Order items
fr: Eléments de la commande

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Slick carousel
fr: Carrousel Slick

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Narrow
fr: Étroit

en: Add to Cart Form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: Filter by name
fr: Filtrer par nom

en: Your order number is @number.
fr: Votre numéro de commande est @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
fr: Vous pouvez accéder à votre commande sur la page de votre profil une fois connecté.

en: Crop type used by Focal point module.
fr: Type de recadrage utilisé par le module Focal point.
