Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-2.0-beta3) - en to ar translation catalogue (69 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Article
ar: مقال

en: Articles
ar: المقالات

en: Comments
ar: التعليقات

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Icon
ar: أيقونة

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Off
ar: إيقاف

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Media
ar: ميديا

en: Desc
ar: تنازلي

en: Other
ar: آخر

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Online
ar: عالخط

en: Provider
ar: المزود

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: in
ar: في

en: Caption
ar: شرح

en: Left
ar: اليسار

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Standard
ar: معياري

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Editor
ar: محرر

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Text only
ar: النص فقط

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: About
ar: حول

en: Icon and Text
ar: أيقونة ونص

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: - All -
ar: - الكل -

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى
