Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-2.0-beta3) - en to nl translation catalogue (107 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Article
nl: Artikel

en: Articles
nl: Artikelen

en: Comments
nl: Reacties

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: True
nl: Waar

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Icon
nl: Pictogram

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Off
nl: Uit

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Add to cart
nl: Aan winkelwagen toevoegen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Other
nl: Andere

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Left
nl: Links

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Standard
nl: Standaard

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Editor
nl: Redacteur

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Text only
nl: Alleen tekst

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: About
nl: Over

en: Icon and Text
nl: Pictogram en tekst

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Flat rate
nl: Vast tarief

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Import media
nl: Media importeren

en: Update URL alias
nl: URL-alias bijwerken

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Wide
nl: Breed

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Order items
nl: Bestelitems

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Contact block
nl: Contactblok

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: Entity browser
nl: Entiteit-browser

en: Focal point
nl: Focuspunt

en: Add to Cart Form
nl: Formulier 'Toevoegen aan winkelwagen'

en: Filter by name
nl: Filteren op naam

en: Your order number is @number.
nl: Uw ordernummer is @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
nl: U kunt uw order bekijken op uw account-pagina als u ingelogd bent.

en: Crop type used by Focal point module.
nl: Type uitsnede dat gebruikt wordt door de Focal Point-module.

en: Install SwiftMailer
nl: SwiftMailer installeren

en: out
nl: uit
