Presto! - Drupal 8 Starter Kit with Commerce Integration (8.x-2.2) - en to hu translation catalogue (113 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Slideshow
hu: Diavetítés

en: Status
hu: Állapot

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Language
hu: Nyelv

en: Article
hu: Cikk

en: Articles
hu: Cikkek

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Image
hu: Kép

en: Preview
hu: Előnézet

en: Help
hu: Súgó

en: True
hu: Igaz

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Icon
hu: Ikon

en: Dimensions
hu: Kiterjedés

en: Updated
hu: Frissítve

en: User
hu: Felhasználó

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: Off
hu: Ki

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Centered
hu: Középrezárt

en: Node Title
hu: Tartalomcím

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Desc
hu: Csökk

en: Other
hu: Egyéb

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Tools
hu: Eszközök

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Left
hu: Bal

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Cart
hu: Kosár

en: Standard
hu: Általános

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Tabs
hu: Fülek

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Dotted
hu: Pontozott

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: Image with link
hu: Kép hivatkozással

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Offset
hu: Eltolás

en: Text only
hu: Csak szöveg

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: About
hu: Leírás

en: Icon and Text
hu: Ikon és szöveg

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Flat rate
hu: Átalánydíj

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Product Title
hu: Termék címe

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Powered by Drupal
hu: Drupal működteti

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: All content
hu: Minden tartalom

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Import media
hu: Média importálása

en: Image name
hu: Kép neve

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Wide
hu: Széles

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: Toggle navigation
hu: Navigáció átkapcsolása

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Default comments
hu: Alapértelmezett hozzászólások

en: Allows commenting on content
hu: Lehetővé teszi a hozzászólást a tartalmakhoz

en: Submitted by @author_name on @date
hu: @author_name küldte be @date időpontban

en: Slick carousel
hu: Slick Carousel

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Basic block
hu: Egyszerű blokk

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: Website feedback
hu: Visszajelzés a webhelyről

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML

en: Max 1300x1300
hu: Legfeljebb 1300×1300 képpont

en: Max 2600x2600
hu: Legfeljebb 2600×2600 képpont

en: Max 325x325
hu: Legfeljebb 325×325 képpont

en: Max 650x650
hu: Legfeljebb 650×650 képpont

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Media name
hu: Média neve

en: Add to Cart Form
hu: Kosárba űrlap

en: Filter by name
hu: Szűrés név alapján

en: Your order number is @number.
hu: Az Ön rendelési száma: @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
hu: Bejelentkezés után a fiókjában megtekintheti rendelését.
