Price (2.0.0) - en to uk translation catalogue (43 entries)

en: Currency
uk: Валюта

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: Country
uk: Країна

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Add
uk: Додати

en: Price
uk: Ціна

en: About
uk: Про модуль

en: Currency code
uk: Код валюти

en: Currencies
uk: Валюти

en: Available currencies
uk: Доступні валюти

en: Symbol
uk: Символ

en: currency
uk: валюта

en: %title must be a number.
uk: %title повинен бути числом.

en: Add currency
uk: Додати валюту

en: Field types
uk: Типи полів

en: Numeric code
uk: Числовий код

en: currencies
uk: валюти

en: Administer currencies
uk: Адміністрування валют

en: currency from @field_name
uk: валюта з @field_name

en: Manage your currencies.
uk: Керування валютами.

en: Fraction digits
uk: Цифри дробової частини

en: Default price formatter settings
uk: Налаштування форматера базової ціни

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
uk: Прибирати кінцеві нулі після десяткової коми

en: The number of digits after the decimal sign.
uk: Кількість цифр після десяткової коми.

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
uk: Код валюти має складатися з трьох літер верхнього регістру.

en: The currency code is already in use.
uk: Код валюти вже використовується.

en: The numeric code must consist of three digits.
uk: Числовий код має складатися з трьох цифр.

en: The numeric code is already in use.
uk: Числовий код вже використовується.

en: Saved the %label currency.
uk: Валюту %label збережено.

en: All currencies have already been imported.
uk: Всі валюти були успішно імпортовані.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
uk: Прибирати кінцеві нулі після десяткової коми.

en: Imported the selected currencies.
uk: Імпортовано обрані валюти.

en: Calculated price formatter settings
uk: Налаштування форматера обчисленої ціни

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
uk: Тризначний код, що визначений <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.

en: number from @field_name
uk: Номер з поля @field_name

en: %title must be higher than or equal to %min.
uk: %title повинен бути вищим або дорівнювати %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
uk: %title повинен бути нижчим або дорівнювати %max.

en: Price field settings
uk: Налаштування поля ціни

[ctx: Validation]
en: Currency
uk: Валюта

en: The currency %value is not valid.
uk: Валюта %value є недійсною.

en: The currency %value is not available.
uk: Валюта %value недоступна.

en: Add custom currency
uk: Додати власну валюту
