Price (8.x-1.0) - en to ro translation catalogue (51 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: List
ro: Listă

en: Currency
ro: Monedă

en: Edit
ro: Editați

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Country
ro: Țară

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Default
ro: Implicit

en: Add
ro: Adaugă

en: Price
ro: Preţ

en: Plain
ro: Simplu

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Currencies
ro: Valute

en: Available currencies
ro: Monede disponibile

en: Symbol
ro: Simbol

en: currency
ro: monedă

en: %title must be a number.
ro: %title trebuie să fie un număr.

en: Add currency
ro: Adăugați monedă

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Numeric code
ro: Cod numeric

en: currencies
ro: monede

en: currency from @field_name
ro: moneda de la @field_name

en: Manage your currencies.
ro: Gestionați-vă monedele.

en: Fraction digits
ro: Numere fracționare

en: Default price formatter settings
ro: Setări prestabilite pentru formator de prețuri

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
ro: Îndepărtați zerourile care urmează după punctul zecimal

en: The number of digits after the decimal sign.
ro: Numărul de cifre după semnul zecimal.

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
ro: Codul monedei trebuie să conțină trei majuscule.

en: The currency code is already in use.
ro: Codul monedei este folosit deja.

en: The numeric code must consist of three digits.
ro: Codul numeric trebuie să fie format din trei cifre.

en: The numeric code is already in use.
ro: Codul numeric este folosit deja.

en: Saved the %label currency.
ro: Moneda %label a fost salvată.

en: All currencies have already been imported.
ro: Toate monedele au fost importate deja.

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
ro: Îndepărtați zerourile ce urmează după punctul zecimal.

en: Display the currency code instead of the currency symbol.
ro: Afișați codul monedei în locul simbolului monedei.

en: Imported the selected currencies.
ro: Monedele selectate au fost importate.

en: Calculated price formatter settings
ro: Setările de format pentru prețuri calculate

en: The three digit code, as defined by <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.
ro: Codul din trei cifre, așa cum este definit de <a href=":url" target="_blank">ISO 4217</a>.

en: Stores a decimal number and a three letter currency code.
ro: Stochează un număr zecimal și un cod de monedă de trei litere.

en: number from @field_name
ro: numărul de la @field_name

en: Do not strip trailing zeroes after the decimal point.
ro: Nu îndepărtați zerourile ce urmează după punctul zecimal.

en: Display the currency symbol.
ro: Afișați simbolul monedei.

en: %title must be higher than or equal to %min.
ro: %title trebuie să fie mai mare sau egal cu %min.

en: %title must be lower than or equal to %max.
ro: %title trebuie să fie mai mic sau egal cu %max.

en: Price field settings
ro: Setările câmpului de preț

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
ro: Dacă nu sunt selectate monede, toate monedele vor fi disponibile.

[ctx: Validation]
en: Currency
ro: Monedă

en: The currency %value is not valid.
ro: Moneda %value nu este validă.

en: The currency %value is not available.
ro: Moneda %value nu este disponibilă.
