Primary Entity Reference (1.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (17 entries)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Default value
uk: Базове значення

en: Check boxes/radio buttons
uk: Прапорці/радіокнопки

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Primary
uk: Основні

en: First item
uk: Перший елемент

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Appears in: @bundles.
uk: Місце знаходження: @bundles.

en: An autocomplete text field.
uk: Текстове поле автодоповнення .

en: Display the label of the referenced entities.
uk: Відобразити мітку сутностей за посиланням.

en: Rendered entity
uk: Згенерована сутність

en: Display the ID of the referenced entities.
uk: Відобразити ID cутностей за посиланням.

en: @label referenced from @field_name
uk: @label посилається з @field_name

en: @entity using @field_name
uk: Сутність @entity використовує поле @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
uk: Пов'язати кожну сутність @entity з полем @field_name, в якому вказується @label.

en: Render the referenced entity.
uk: Відобразити сутність за посиланням.
