Prism (2.0.1) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Language
de: Sprache

en: Other
de: Weitere

en: Not installed
de: Nicht installiert

en: Rows
de: Zeilen

en: Enabled languages
de: Aktivierte Sprachen

en: Languages
de: Sprachen

en: Installed
de: Installiert

en: About
de: Über

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: This field stores long text in the database.
de: Dieses Feld speichert den langen Text in der Datenbank.

en: Text value
de: Textwert

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Number of rows: @rows
de: Anzahl der Zeilen: @rows
