Prism (2.2.1) - en to uk translation catalogue (15 entries)

en: Language
uk: Мова

en: Text
uk: Текст

en: Other
uk: Інше

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Rows
uk: Рядки

en: Enabled languages
uk: Увімкнені мови

en: Languages
uk: Мови

en: Installed
uk: Встановлено

en: About
uk: Про модуль

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: This field stores long text in the database.
uk: Це поле записує в базу даних довгий текст.

en: Text value
uk: Текстове значення

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Number of rows: @rows
uk: Кількість рядків: @rows
